PŮST, MODLITBA, ALMUŽNA a co s tím?

Farnost

Tato zpráva byla skryta 31. března 2023 a již není aktuální

V postní době se opírá život křesťana o tři pilíře: PŮST, MODLITBU A ALMUŽNU. Tyto pilíře jsou vzájemně propojeny a vzájemně ze sebe vyrůstají.

Výzvou pro každého z nás je stanovit si takový půst (odříkání si), který nás bude formovat k lepšímu já, bude z něj vyrůstat modlitba a plodem se stane almužna.

Co to znamená v praxi? Zkusme se podívat na konkrétní příklad: za půst si stanovíme např. střídmost v jídle. V praxi to bude znamenat, že budeme muset více promýšlet nákupy potravin, hledat levnější varianty, místo meníčka v restauraci budeme vařit doma, zpracovávat zbytky. Ve chvílích, kdy přijde pokušení "vzdej to" "proč se tak honíš?" "neboj se, to meníčko není předražené" ...se obrátíme na Boha, Ježíše v modlitbě (třeba i vlastními slovy). A jaká bude almužna v případě takového půstu? Krom ušetřených peněz, také pravidelné teplé jídlo doma, obohacení společného stolování doma, ekologické a ekonomické zpracování potravin, ...

Při stanovování půstu je dobré vkládat naše rozhodnutí do modlitby, hledat to, co nás vyvede z komfortní zóny, protože ve chvíli, kdy se dostaneme do nekomfortu, může nastat naše proměna.

Přidáno: 8. března 2023

Moderní doba přináší moderní pomocníky pro postní (nejen) dobu a její prožívání. Na internetu je mnoho impulsů, kde můžeme čerpat inspiraci:

konkrétní úkoly (půsty): POSTNÍ PROJEKT brněnského katechetického centra, POSTNÍ AKTIVITA z olomouckého katechetického centra, POSTNÍ MISIJNÍ KALENDÁŘ; inspirace pro četbu a modlitbu najdete zde.

V sekci děti/mládež/rodiny najdete každý týden novou písničku a obrázek k evangeliu dané neděle.