Velikonoční cesta

Výzvy = možnosti, jak se zapojit:

Upečte si ...

jidáše mazanec velikonoční beránek

UPLEŤ SI VLASTNÍ POMLÁZKU

VELIKONOČNÍ KOLEDA

Blanenská knihovna pro kolemjdoucí připravila na Podkulí mnoho velikonočních koled, které si můžete i na malých kartičkách odnést domů

TRADIČNÍ VELIKONOČNÍ ŘEMESLA

připravilo Muzeum Blanenska

Blanenský VAJÍČKOVNÍK - VELIKONOČNÍ STROM

Vyfoukněte doma vajíčko, nabarvěte, protáhněte stužku a přijďte zavěsit na strom Vajíčkovník na Poduklí od 21. 3. do 11. 4. 2021.

Vajíčkovník je strom a také slovanská lidová slavnost. Symbolizuje ji pověšení vajíčka s vaším přáním právě na zmíněný vajíčkovník, čímž byste si měli zajistit jeho splnění. Jako tradice se tato slavnost dochovala v celé řadě měst a obcí naší republiky.V pátek vyrostl VAJÍČKOVNÍK také na PODUKLÍ v Blansku

Papírové květiny na Poduklí

Milí příznivci umění, pro rodiny s dětmi a pro všechny zájemce otevírá Umělecké centrum ART-TEP on-line výtvarnou dílnu. Vyrábět budeme jarní kytičku, která bude zkrášlovat v období Velikonočních svátků střed města Blanska. Symbolicky představuje logo našeho uměleckého spolku. Přesný návod na výrobu ukazuje na videu paní učitelka Eva Juračková. Jakmile budete mít papírovou kytku připravenou můžete si jí sami zabodnout do travnaté plochy na Poduklí od 21. března do 11. dubna 2021.

19. 3. - 11. 4. 2021

Farnost sv. Martina ve spolupráci s KVČ Jonáš Blansko a obchodníky, podnikateli a dalšími organizacemi a ve spolupráci s městem Blansko připravila tématickou vycházku po městských ulicích. Ve výlohách se v období kolem Velikonoc objeví nejrůznější předměty (kraslice, klepačky, svíce, kalich, mrskačka, líto aj.). Co budou mít společného? Souvisí nějakým způsobem s Velikonocemi a poukáží na to, že Velikonoce nejsou svátky jednoho dne.

Vycházka bude mít svůj začátek na Poduklí, kde v uceleném souboru fotek a textu nabídne příchozím možnost seznámit se s významem Velikonoc. Fotografie zachycují události posledních dní Ježíšova života tak, jak jsou zaznamenány v evangeliích a křesťané si je připomínají ve dnech: Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Neděle zmrtvýchvstání.

Jednotlivé výlohy vystavenými symboly a textem přibližují nejen křesťanskou tradici, ale i lidovou tradici a zvyky.

U kostela sv. Martina se budete moci zastavit u „chýše“, místu, kde stál betlém, a prohlédnout si v pašijovém týdnu aktuální symboly úzce spojené s jednotlivými dny (Getsemany, Kalvárii, Boží hrob a další). Pokud sem vyrazíte už nyní, objevíte zde sochu sv. Josefa – patrona všech otců a poblíž kostela jednu z outdoorových křížových cest.

Soutěž

Ve výlohách jsou ukryty žluté papírky se slovy. Celkem je to 6 slov. Zapamatujte si vždy slovo a téma výlohy (den, kterého se výloha týká).

Tajenku získáte tak, že slova seřadíte podle toho, jaké bylo téma výlohy, kde jste slovo našli, chronologicky od Květné neděle po Velikonočního pondělí.

Výsledek zašlete na email: soutez.farnostblansko@seznam.cz